Kvůli kauze Diag Human nebudou na výstavě v Polsku díla z Opavy
Kvůli kauze Diag Human nebudou na výstavě v Polsku díla z Opavy
Kvůli kauze Diag Human nebudou na výstavě v Polsku díla z Opavy
Dlouho připravovaná výstava Ślonskie Sacrum měla veřejnosti představit okolo 80 uměleckých děl s náboženskou tematikou z období let 1200 až 1550, která mají ve svých sbírkách různá muzea, nebo která jsou v kostelech v polské části Slezska. Podle původních plánů mělo na ní být i jedenáct exponátů ze Slezského zemského muzea v Opavě.
Nicméně po zákazu vyvážet umělecká díla z Česka do zahraničí návštěvníci chystané výstavy v Katovicích gotické umění z Opavy pravděpodobně neuvidí. "Kvůli sporu českého státu se společností Human Diag nemáme bohužel v této chvíli jiné řešení než na polské výstavě zamýšlené exponáty nahradit fotografiemi," řekl ČTK ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.
Soud ve Vídni před časem nechal na základě svého nepravomocného rozhodnutí zabavit tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu ve Vídni. Uznal nárok společnosti Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění od České republiky za zmařený obchod s krevní plazmou. Nároky firmy nepravomocně uznal také soud v Paříži. Diag Human zažalovala Česko také v USA, ale i v Británii a dalších zemích Evropské unie.
"Jsme velmi zneklidněni zcela bezprecedentní situací, při níž je na předměty kulturního dědictví národa pohlíženo jako na zboží," uvedl ředitel Slezského zemského muzea Šimčík. Český velvyslanec v Polsku Jan Sechter situaci, kdy se umělecká díla stávají "rukojmím" arbitrážního sporu, považuje za "barbarství".
Díla z českých sbírek neuvidí také návštěvníci výstav v Německu; Česko v uplynulých dnech vypůjčené exponáty stáhlo z výstavních síní v Cáchách, Bonnu a Zhořelci.
hab hej